leki na opryszczkę

Opryszczka wargowa – jak leczyć opryszczkę na ustach?

Opryszczka jest wirusową chorobą zakaźną skóry wywoływaną przez dwa gatunki wirusów – HSV 1 i HSV 2. Pierwszy z nich doprowadza do pojawienia się opryszczki wargowej i to właśnie ta odmiana jest najczęściej spotykaną. Przebieg choroby bywa dość nieprzyjemny. Na szczęście, mamy do czynienia ze schorzeniem, z którym można skutecznie walczyć.

Opryszczka wargowa – próba definicji

O opryszczce wargowej mówi się zwykle jako o powszechnie występującej chorobie zakaźnej. Do zakażenia przeważnie dochodzi w konsekwencji kontaktu z osobą, która jest nosicielem wirusa, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest duże także, gdy weszliśmy w kontakt z pacjentem mającym jej widoczne objawy. Wirus najczęściej jest przenoszony przez wydzieliny, szczególnie niebezpieczny okazuje się być więc kontakt bezpośredni. Niestety, wcale nie musi do niego dojść, aby opryszczka na ustach stała się również naszym problemem. Niejednokrotnie wystarczy, że będziemy korzystać z tych samych przedmiotów co osoba zakażona lub nosiciel wirusa.

Jak rozpoznać opryszczkę?

Diagnoza opryszczki nie jest skomplikowana, bo mamy w jej przypadku do czynienia z chorobą mającą dość typowe objawy. Pacjenci zmagający się z nią skarżą się przede wszystkim na swędzenie, uczucie napięcia warg i pieczenie. Nieprzyjemnym objawem opryszczki wargowej jest także nieprzyjemne mrowienie. Bardzo częstym objawem choroby jest też pojawianie się miejscowych zmian skórnych. Na wargach tworzą się pęcherzyki z treścią surowiczą. Gdy ich pokrywy pękają, dochodzi do pojawienia się nadżerek pokrywających się strupem.

Inne publikacje  Witaminy dla kobiet w ciąży

Jakie leki na opryszczkę są najskuteczniejsze?

Najpopularniejszymi lekami na opryszczkę są te, które przyjmują postać maści i żeli. Wiele z nich można nabyć w aptece bez recepty, dzięki czemu walkę z tą nieprzyjemną dolegliwością można rozpocząć natychmiast po zauważeniu jej pierwszych objawów. Najciekawszym lekiem z tej grupy jest Acyklowir znany z tego, że skutecznie osłabia procesy replikacji nawet tych wirusów, które są już obecne w zakażonych komórkach.
Bardzo często poważnym problemem związanym z opryszczką jest również jej szybkie rozprzestrzenianie się. W takim przypadku warto pomyśleć o zastosowaniu specjalnych plastrów hydrokoloidowych. Dzięki ich użyciu rany spowodowane przez opryszczkę goją się szybciej, nie dochodzi też do tworzenia się strupów, co zmniejsza ryzyko pojawienia się później blizn. Plastry są cienkie i przezroczyste. Te najbardziej nowoczesne powstają z myślą o tym, aby były możliwie w jak najmniejszym stopniu widoczne.
Jeśli środki dostępne w aptece nie przyniosą rezultatu, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ten może przepisać leki antywirusowe wydawane na receptę, z substancją czynną znajdującą się w znacznie większym stężeniu. Brak odpowiedniej reakcji może pociągać za sobą wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje na czele z wypryskiem opryszczkowatym Kaposiego – schorzeniem prowadzącym do rozległych i trudnych do opanowania zmian opryszczkowych.

Inne publikacje  Czy można zwiększyć odporność mężczyzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *