jak wybrac dlugosc plaszcza

Płaszcz a długość spódnicy – jak wybrać odpowiedni?

Kiedy dni robią się coraz krótsze, a temperatura powietrza spada, robimy porządki w szafie, wyciągając zimowe kurtki i płaszcze. Bywa, że płaszcz jest już zużyty i chcemy kupić coś nowego. Nie jest to mały wydatek, więc zakup okrycia wierzchniego trzeba dobrze przemyśleć. Styliści radzą, by dobierać płaszcz do długości spódnic, które nosimy. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak wybrać płaszcz?

Zanim wybierzemy płaszcz, przemyślmy, do czego chcemy go nosić. Okryć wierzchnich nie kupujemy tak często, jak choćby koszulek, więc musimy wybrać model ponadczasowy. Ważne jest także, by był dostosowany do naszej garderoby i stylu życia. Płaszcz można nosić do wszystkiego, ale nie ze wszystkimi długościami spódnic i sukienek płaszcz o danej długości będzie wyglądał równie korzystnie. W sklepach znajdziemy płaszcze krótkie, o średniej długości i długie.

Krótki płaszcz. Z czym go nosić?

Płaszcze krótkie to te, które sięgają nie dalej niż do połowy uda. Do tej kategorii zaliczamy także płaszcze kończące się 15-20 centymetrów nad kolanem. Ta długość płaszcza nie może zakrywać całej długości spódnicy. Absolutnie nie wolno założyć bardzo krótkiej spódniczki, które będzie kończyć się wyżej niż płaszcz. W takim zestawie będziemy wyglądać jak kobieta, która wyszła z domu bez spódnicy. Z pewnością nie jest to eleganckie. Kiedy zakładamy krótki płaszcz, krawędź spódnicy musi wystawać minimum 5-10 cm poniżej linii okrycia wierzchniego. Najtrudniejsza jest zatem długość płaszcza sięgająca kilkanaście centymetrów ponad linię kolan, bo do niej nie wolno założyć spódnicy lub sukienki krótszej niż do kolan. Dobrze wygląda wąska, ołówkowa spódnica dłuższa od płaszcza od 10 do 15 cm.

Inne publikacje  Jakie czapki na zimę?

Spódnica do płaszcza o średniej długości

Płaszcze średnie to te, które sięgają pomiędzy linią kolan, a 10-15 cm poniżej. Tego typu płaszcze również lepiej wyglądają w zestawie z nieco dłuższą spódnicą. Jeśli wybierzemy okrycie wierzchnie o średniej długości, nośmy do niego spodni lub do spódnice midi. Płaszcze o średniej długości mogą optycznie skracać sylwetkę, a by temu zapobiec, wybierzmy model z wyraźnie zaznaczoną linią talii i koniecznie nośmy buty na wysokim obcasie.

A może długi płaszcz?

Płaszcze długie to te, które kończą się w połowie łydki lub niżej. Świetnie wyglądają, gdy nosi się je rozpięte, ze spódnicami kończącymi się o co najmniej 10-15 centymetrów wyżej niż linia płaszcza (albo jeszcze wyżej). Oczywiście, nosząc taki płaszcza, można założyć nawet bardzo krótką spódnicę. Bardzo elegancki jest zestaw z sięgającą za kolano, ołówkową spódnicą.

Ładny i idealnie dopasowany płaszcz to podstawa zimowej garderoby każdej kobiety. Wybierzmy takie okrycie wierzchnie, które będziemy chciały nosić przez wiele lat. Dobierzmy je do długości spódnic, a na pewno będziemy uznawane za prawdziwe elegantki.