fryzjer nakłada odżywkę na włosy

Na co zwrócić uwagę wybierając odżywkę do włosów?

Z pewnością wiesz, że odżywki do włosów odgrywają bardzo ważną rolę w ich pielęgnacji. Bez nich nie ma mowy o tym, by dostarczyć włosom wystarczającą ilość składników odżywczych, niezbędnych do tego, by wyglądały one odpowiednio. Na co powinno zwracać się uwagę przy wyborze odżywki? Co jest ważne? O czym trzeba bezwzględnie pamiętać?

Typ odżywki

Odżywki do włosów najogólniej można podzielić na proteinowe, emolientowe i humektantowe. Czasami są dostępne odżywki, które mają wysoką zawartość wszystkich tych składników lub dwóch z nich. W prawidłowej pielęgnacji włosów niezwykle ważne jest utrzymanie równowagi pomiędzy nimi. Jest to tzw. równowaga PEH. Nie ma jednej recepty na to, jakich dokładnie odżywek i w jakich ilościach powinno się używać, by włosy były zdrowe i piękne. W rzeczywistości trzeba koniecznie eksperymentować i szukać proporcji odpowiednich dla konkretnych włosów. Oczywiście dobrym pomysłem jest sięganie także po profesjonalne odżywki do włosów, które często mają lepszy skład niż kosmetyki marketowe. Nie jest to jednak regułą, więc przed zakupem warto przeczytać etykietę i dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się w odżywce. Warto też wspomnieć, że powinno się unikać kosmetyków, które zawierają w swoim składzie silikony. Nie mają one dobrego wpływu na włosy i bardzo je obciążają.

Inne publikacje  Problemy z przebarwieniami? Sprawdź poradę specjalisty

Rodzaj włosów

Odżywki często są skierowane do konkretnego rodzaju włosów. Zwykle na opakowaniu znajduje się informacja o tym, że są one sugerowane do włosów farbowanych, jasnych, zniszczonych, kręconych… Możliwości jest naprawdę dużo. Z założenia, jeśli nie wiesz, jakich składników w składzie odżywki powinnaś szukać, to możesz też zasugerować się typem włosa. Pamiętaj jednak, że nie zawsze informacja na opakowaniu oznacza, że kosmetyk będzie dobry dla Ciebie. Bardzo ważna jest też regularna zmiana odżywki i wymiana jej na inną, bo włosy dość szybko mogą przyzwyczaić się do konkretnego składu. Może się więc zdarzyć, że wybierzesz odżywkę do włosów przeznaczoną do konkretnego ich typu, która przez pierwsze kilka tygodni będzie dawała rewelacyjne rezultaty. Później włosy po niej mogą być szorstkie i matowe. Jest to spowodowane wysyceniem konkretnymi składnikami danej odżywki. W takim wypadku należy zrobić przerwę w jej stosowaniu.

Kolor włosów

Niektóre odżywki do włosów mogą wpływać na ich kolor. Z tego powodu czasami warto upewnić się, że możesz używać danego kosmetyku bez obaw o odcień włosów. Szczególną uwagę powinno zwrócić się przy włosach farbowanych. Zdarzają się też odżywki, które mają za zadanie pielęgnować kolor. Są to na przykład odżywki, które zawierają hennę. Mogą one więc poprawiać koloryt czerwonych i rudych włosów. W przypadku blondynek i szatynek ta sama henna nie będzie dawała dobrych rezultatów. Stąd też powinny one sięgać po odżywki z innymi ziołami barwiącymi włosy, ale powinny unikać henny. Informacja o tym, czy odżywka oddziałuje na kolor włosów będzie umieszczona na jej opakowaniu.

Inne publikacje  Davines Heart of Glass: tajemnica zdrowych i pięknych blond włosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *