Jaka walizka – twarda czy miękka?

Jaka walizka – twarda czy miękka?

Na pytanie: jaka walizka jest lepsza – twarda czy miękka, nie ma prawidłowej odpowiedzi. Nie chodzi bowiem o to, jaka lepsza, tylko która z nich bardziej pasuje do podróży, które odbywasz i środka lokomocji. Przyjrzyjmy się zatem, co mają nam do zaoferowania walizki miękkie i twarde.

Dla kogo walizka twarda?

Walizki twarde wykonane są z różnych materiałów, więc jedna drugiej nie jest równa. Jeśli będzie to cienki plastik, szybko się połamie, z kolei z grubego – będzie ciężka i przez to nieporęczna. Najczęściej są to włókno szklane, poliwęglan lub ABS. Ten ostatni jest szczególnie odporny na uszkodzenia i zarysowania.

Zestaw walizek z policarbonu
Zestaw walizek z policarbonu (źródło: https://www.sklep.wittchen.com/leathergoods/category/34/walizki.html)

Są właściwie współczesne kufry – nie są może ciężkie i drewniane, ale równie dobrze, co te sprzed 100 lat chronią zawartość. Będą dla Ciebie odpowiednie szczególnie jeśli często wozisz ze sobą wartościowy sprzęt – np. elektroniczny czy gdy odbywasz długie podróże z których przywozisz delikatne pamiątki. Z pewnością oznacza to, że dużo podróżujesz samolotami, a do nich najbardziej nadają się właśnie twarde walizki z solidnych materiałów. Linie lotnicze nie obchodzą się nimi zwykle bardzo łagodnie – są wielokrotnie przerzucane, przesuwane na maszynach itd., więc nic nie zapewni większego komfortu niż twarda obudowa.

Inne publikacje  Myślisz nad własnym biznesem? Oto nasze propozycje

Ich duża zaletą jest dobra wewnętrzna organizacja przestrzeni. Z samego założenia podzielona jest na dwie połowy i zabezpieczona paskami, z pewnością ma też przynajmniej jedną wewnętrzną kieszeń, więc łatwo się do niej spakować. Jeszcze jednym plusem jest duża stabilność takiego bagażu oraz niezmienne kształty i pojemność, co może mieć duże znaczenie przy podróżach samolotem, gdzie liczy się każdy kilogram.

Minusem twardych kufrów jest ich waga. Już najmniejsza walizka tego typu waży ok. 3 kg.

Dla kogo walizka miękka?

Tego rodzaju bagaż charakteryzuje się mniejszą wagą i elastycznością jeśli chodzi o pojemność. Jej rozmiar wystarczy dobrać tylko z grubsza, gdyż ich wielkość właściwie dopasowuje się do zawartości. Z natury rzeczy jest to walizka bardziej elastyczna i to i dosłownie i w przenośni. Z tego względu idealnie nadaje się dla osób, które podróżują samochodami i pociągami. Rozmiary nie mają wówczas znaczenia, a i samego bagażu nie spuszczasz z oka, więc nie musisz go zabezpieczać przed czyimiś nieostrożnymi rękami. Zwykle wykonane są z mocnego, nieprzemakalnego materiału, np. cordury, co zapewnia bezpieczeństwo przed wilgocią – to również może się liczyć, np. gdy poruszasz się pociągami. Nie grozi Ci ich połamanie czy pęknięcia, a przy tym zawsze udaje się dopakować jeszcze jeden drobiazg… i jeszcze jeden.

Inne publikacje  Zalety i wady brykietu jako paliwa do grilla

Warto tu zwrócić uwagę na zabezpieczające bagaż od zewnątrz paski, zamki i dodatkowe kieszonki – powinny być dobrze przyszyte i zabezpieczone przed wilgocią. Spójrz też na kółka i nóżki – powinny być wytrzymałe, najlepiej kauczukowe i stabilnie, szeroko rozstawione inaczej przeciążony bagaż będzie narażony na przeciążenia i upadki.

Jak widać wybór walizki nie jest bardzo skomplikowany, ale warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą się okazać kluczowe w podróży. Przede wszystkim więc dobierz bagaż do sposobu podróżowania, zwróć uwagę na wagę, pojemność i jakość wykonania, a ni spotkają Cię niemiłe niespodzianki.