Jaka walizka – twarda czy miękka?

Jaka walizka – twarda czy miękka?

Na pytanie: jaka walizka jest lepsza – twarda czy miękka, nie ma prawidłowej odpowiedzi. Nie chodzi bowiem o to, jaka lepsza, tylko która z nich bardziej pasuje do podróży, które odbywasz i środka lokomocji. Przyjrzyjmy się zatem, co mają nam do zaoferowania walizki miękkie i twarde.

Dla kogo walizka twarda?

Walizki twarde wykonane są z różnych materiałów, więc jedna drugiej nie jest równa. Jeśli będzie to cienki plastik, szybko się połamie, z kolei z grubego – będzie ciężka i przez to nieporęczna. Najczęściej są to włókno szklane, poliwęglan lub ABS. Ten ostatni jest szczególnie odporny na uszkodzenia i zarysowania.

Zestaw walizek z policarbonu
Zestaw walizek z policarbonu (źródło: https://www.sklep.wittchen.com/leathergoods/category/34/walizki.html)

Są właściwie współczesne kufry – nie są może ciężkie i drewniane, ale równie dobrze, co te sprzed 100 lat chronią zawartość. Będą dla Ciebie odpowiednie szczególnie jeśli często wozisz ze sobą wartościowy sprzęt – np. elektroniczny czy gdy odbywasz długie podróże z których przywozisz delikatne pamiątki. Z pewnością oznacza to, że dużo podróżujesz samolotami, a do nich najbardziej nadają się właśnie twarde walizki z solidnych materiałów. Linie lotnicze nie obchodzą się nimi zwykle bardzo łagodnie – są wielokrotnie przerzucane, przesuwane na maszynach itd., więc nic nie zapewni większego komfortu niż twarda obudowa.

Inne publikacje  Zalety i wady brykietu jako paliwa do grilla

Ich duża zaletą jest dobra wewnętrzna organizacja przestrzeni. Z samego założenia podzielona jest na dwie połowy i zabezpieczona paskami, z pewnością ma też przynajmniej jedną wewnętrzną kieszeń, więc łatwo się do niej spakować. Jeszcze jednym plusem jest duża stabilność takiego bagażu oraz niezmienne kształty i pojemność, co może mieć duże znaczenie przy podróżach samolotem, gdzie liczy się każdy kilogram.

Minusem twardych kufrów jest ich waga. Już najmniejsza walizka tego typu waży ok. 3 kg.

Dla kogo walizka miękka?

Tego rodzaju bagaż charakteryzuje się mniejszą wagą i elastycznością jeśli chodzi o pojemność. Jej rozmiar wystarczy dobrać tylko z grubsza, gdyż ich wielkość właściwie dopasowuje się do zawartości. Z natury rzeczy jest to walizka bardziej elastyczna i to i dosłownie i w przenośni. Z tego względu idealnie nadaje się dla osób, które podróżują samochodami i pociągami. Rozmiary nie mają wówczas znaczenia, a i samego bagażu nie spuszczasz z oka, więc nie musisz go zabezpieczać przed czyimiś nieostrożnymi rękami. Zwykle wykonane są z mocnego, nieprzemakalnego materiału, np. cordury, co zapewnia bezpieczeństwo przed wilgocią – to również może się liczyć, np. gdy poruszasz się pociągami. Nie grozi Ci ich połamanie czy pęknięcia, a przy tym zawsze udaje się dopakować jeszcze jeden drobiazg… i jeszcze jeden.

Inne publikacje  Słomki ekologiczne w punktach gastronomicznych

Warto tu zwrócić uwagę na zabezpieczające bagaż od zewnątrz paski, zamki i dodatkowe kieszonki – powinny być dobrze przyszyte i zabezpieczone przed wilgocią. Spójrz też na kółka i nóżki – powinny być wytrzymałe, najlepiej kauczukowe i stabilnie, szeroko rozstawione inaczej przeciążony bagaż będzie narażony na przeciążenia i upadki.

Jak widać wybór walizki nie jest bardzo skomplikowany, ale warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą się okazać kluczowe w podróży. Przede wszystkim więc dobierz bagaż do sposobu podróżowania, zwróć uwagę na wagę, pojemność i jakość wykonania, a ni spotkają Cię niemiłe niespodzianki.