tato i dziecko w morzu

Jak wybrać kolonie dla dziecka?

Wiek, w którym uważamy dziecko za samodzielne i radzące sobie w różnych, nie zawsze oczywistych sytuacjach, jest bardzo trudny do określenia. Przychodzi jednak dzień, w którym musimy podjąć trudną dla nas decyzję i pozwolić latorośli na odrobinę swobody, wysyłając ją na kolonie.

Kolonie – trudna decyzja

Większość dorosłych osób w dzieciństwie jeździło na kolonie, które obecnie wspominają z sentymentem. Oczywiście zapewne zdarzały się różne, czasem niekorzystne, sytuacje i właśnie przez wzgląd na nie niektórzy rodzice obawiają się puścić dziecko niejako samopas, gdy po głowie „chodzą” im czarne scenariusze.

Te obawy zwykle są bezpodstawne, dzieci na koloniach, zwłaszcza tych od https://quatromondis.pl/kolonie, mają zapewnioną opiekę dorosłych wychowawców, w razie konieczności mogą liczyć na pomoc medyczną, a co najważniejsze – w każdej chwili rodzice mogą sprawdzić czy to telefonicznie, czy osobiście, jak pociecha radzi sobie bez ich pomocy.
Jak już zostało to wspomniane, decyzja o samodzielnym wyjeździe dziecka musi być dobrze przemyślana – w razie jakichkolwiek wątpliwości, można skontaktować się ze znajomymi, którzy w tej kwestii mają już doświadczenie. Uzyskane odpowiedzi na nurtujące nas pytania, z pewnością w dużym stopniu rozwieją większość wątpliwości.

Inne publikacje  Logistyka zwrotów - na czym polega?

Góry, morze czy jeziora?

Zasadniczą sprawą przy wyborze kolonii jest określenie miejsca docelowego – powinniśmy wraz z dzieckiem ustalić, jaki region kraju będzie najbardziej odpowiedni. Często dzieci wybierają kolonie z możliwością kąpieli w morzu, rzece czy jeziorach, dlatego warto nauczyć je wcześniej pływać w wodzie, by mogły w pełni i bezpiecznie korzystać z tej atrakcji. Jeżeli dziecko pływać nie potrafi, wybierzmy kolonię z możliwością nauki pływania lub z innymi formami rozrywki.

Co należy sprawdzić przed wyjazdem?

Gdy decyzja zostanie podjęta, a wszyscy zainteresowani są zgodni co do miejsca i przybliżonego terminu wyjazdu, można zacząć szukać organizatora kolonii, i tu mamy do wyboru: biura podróży, zakłady pracy, fundacje, organizacje społeczne i inne instytucje, zajmujące się zagospodarowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży. Każda z tych instytucji obowiązana jest zgłosić chęć zorganizowana kolonii w Kuratorium Oświaty, decyzyjnym dla miejsca pobytu. Dla własnego spokoju warto sprawdzić ten fakt osobiście, by w razie nieprzewidzianych okoliczności wiedzieć, gdzie należy interweniować.

Następną ważną sprawą jest sprawdzenie kompetencji zatrudnionej do opieki nad uczestnikami kolonii kadry wychowawczej – należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami i bezwzględnie je egzekwować, w przypadku jakichkolwiek podejrzeń. Każdy wychowawca obowiązany jest przejść kurs dla wychowawców kolonijnych lub mieć wykształcenie pedagogiczne.

Inne publikacje  Płaszcz a długość spódnicy – jak wybrać odpowiedni?

Kolejną rzeczą jest przeczytanie programu, ustanowionego przez organizatora – w przypadku braku atrakcji czy chociażby zbyt nudnych, czy nieciekawych zajęć, dzieci nie tylko nie odniosą żadnych korzyści z wyjazdu, a wręcz będą chciały jak najszybciej wrócić do domu. Dlatego, program kolonijny powinien zawierać elementy rozbudzające w dzieciach ciekawość, chęć doświadczenia przygody czy zainteresowanie się dyscyplinami sportowymi.

Jak widać, wybór kolonii może wydawać się dość skomplikowany, ale gdy dziecko wróci zadowolone, następny wyjazd będzie dużo łatwiejszy do realizacji.