suplementacja kwasu foliowego w ciąży

Dlaczego warto brać kwas foliowy w ciąży?

Kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Z tego też powodu zaleca się jego suplementację. Warto wiedzieć, czym jest to spowodowane i jakie dawki będą najodpowiedniejsze.

Co to jest kwas foliowy?

Dla kobiet w ciąży niezwykle niebezpieczny jest niedobór witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Jego brak może być powodem pojawienia się wad cewy nerwowej płodu. Sam kwas foliowy to nic innego jak witamina, która jest rozpuszczalna w wodzie i naturalnie występuje w wielu rodzajach pokarmu. Są to przede wszystkim owoce i zielone warzywa liściaste. Kwas foliowy powstaje w wyniku procesu syntezy i jest on syntezowaną formą folianu. Gdzie znaleźć kwas foliowy? Kwas ten znajduje się w wielu produktach roślinnych lub zwierzęcych. Niezwykle bogaty w ten kwas jest szpinak, jarmuż, brokuł oraz owoce cytrusowe. Kobiety w ciąży powinny pamiętać więc o tym, aby spożywać ich bardzo dużo. Kwas foliowy jest bardzo ważny w procesach dotyczących DNA i podziału komórek. Co ważne, bierze on również udział w konwersji homocysteiny do metioniny. Jest to aminokwas używany do syntezy białek i pełni on rolę głównego donora grupy metylowej w organizmie. Można uznać ten składnik za niezbędny w wielu reakcjach komórkowych. Kwas foliowy jest niezastąpiony, ponieważ bierze on udział w wielu bardzo ważnych procesach metabolicznych, więc jego niedobór może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Ponadto, niedobór kwasu foliowego może wywołać nowotwory.

Inne publikacje  Bransoletki do zielonej sukienki

Jaką rolę pełni kwas foliowy w organizmie ludzkim?

Jak już wiadomo, rola kwasu foliowego jest nieoceniona i bardzo ważna, nie tylko dla kobiet w ciąży. Z uwagi na fakt, że bierze on udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których to powstaje DNA, jego niedobór może być tragiczny w skutkach. Warto nadmienić, że kwas ten nie bierze udziału tylko w tworzeniu i wspomaganiu komórek. Jego odpowiedni poziom w organizmie może uchronić człowieka przed anemią. Bardzo ważnym zadaniem kwasu foliowego jest to, że wpływa on na regulowanie prawidłowego poziomu homocysteiny, czyli aminokwasu, który ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Warto nadmienić, że poziom homocysteiny musi być utrzymany na niskim poziomie, ponieważ przy wyższych stężeniach może dojść do zaburzeń fizjologicznych. Warto dowiedzieć się więcej na temat roli kwasu foliowego oraz homocysteiny, ponieważ jest to bardzo ważne dla każdej osoby. Na uwagę zasługuje fakt, iż kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Ciężarna powinna pamiętać o tym, aby suplementować witaminę B9. Najlepiej jest to robić do 12. tygodnia ciąży. Warto nadmienić, że powinny robić to też osoby, które są zazwyczaj przemęczone, ponieważ może to świadczyć o zbyt niskim poziomie tego kwasu w organizmie. Należy więc skonsultować to z lekarzem. Rola kwasu foliowego w gruncie rzeczy dotyczy całego organizmu, toteż warto zadbać o jego odpowiedni poziom. Można przyznać, iż organizm bez kwasu foliowego, sam siebie niszczy.

Inne publikacje  Bransoletki do zielonej sukienki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *